5G – czym różni się nowy standard od 4G/LTE i co zaoferują nam sieci 5G 

Technologia LTE obejmuje ponad 90% Polaków. Trzeba jednak patrzeć w przyszłość. Żyjemy coraz szybciej, pobierając coraz więcej. Zaradzić ma na to sieć komórkowa piątej generacji. 

Sieć 5G będzie przede wszystkim szybsza. Obecne prędkości LTE-A dochodzą do 300 Mb/s. 

Standard bezprzewodowego przesyłania danych. W teorii ma pozwolić na transfery z prędkościami nawet 20 Gb/s (ok. 2,5 GB/s), czyli ponad 6-krotnie więcej niż oferują teraz sieci 4G/LTE (ok. 300 Mb/s). To jednak nie jedyna zaleta 5G, bo według specyfikacji opracowanej przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ang. ITU) takie sieci muszą spełniać inne warunki, np. opóźnienia w dostępie do internetu nieprzekraczające 1 ms (w przypadku 4G to aż 98 ms) czy możliwość obsługi nawet miliona urządzeń ma kilometr kwadratowy. 

Znacznie niższe opóźnienia rzędu kilku milisekund. Przyda się to szczególnie graczom sieciowym, ważną przewagą 5G nad 4G jest większa odporność sieci na dużą liczbę równocześnie korzystających użytkowników. 

Jak działa 5G? 

Działanie opiera się na stacjach BTS wyposażonych w nowe typy anten. Pozwolą one na kierunkowanie sygnału (3DBF), obsługę wielu użytkowników bez jakichkolwiek zakłóceń. Fundamentem dla 5G będą sieci światłowodowe przesyłające informacje między stacjami nadawczymi. To właśnie taka infrastruktura pozwoli zapewnić sieciom 5G ich ogromną przepustowość. 

Czy sieci 5G będą ludobójstwem ? 

Sieci 5G budzą obecnie wiele kontrowersji. Wiele z nich polega na niewiedzy a czasem celowo wprowadza w błąd, żeby zniechęcić do nowych rozwiązań niezorientowane osoby. W internecie i przestrzeni publicznej pojawiły się nawet słowa zawarte w powyższym śródtytule. Czy to jednak prawda? Po pierwsze należałoby się zastanowić dlaczego właśnie nasz naród miałby zostać w jakiś sposób dotknięty przez sieci 5G. Nam niestety nic nie przychodzi do głowy. Co do ogólnego wpływu 5G na nasze zdrowie oraz zagęszczenia urządzeń bezprzewodowo nadających sygnał oraz nadajników pracujących na wysokich częstotliwościach, to nie mamy się czego obawiać. W Polsce w pierwszej kolejności dla 5G udostępnione zostanie pasmo 700 MHz (0,7 GHz). Takie rozwiązanie pozwoli operatorom komórkowym korzystać z działających już stacji BTS bez potrzeby stawiania nowych. 

Źródła : komorkomania.pl , komputerswiat.pl