Technologie Inteligentnego Domu – Things Home- Internet Of Things
Dużo się mówi teraz o technologiach, które robią w domu za nas wile czy ułatwiają nam codzienną pracę, ale czym to tak naprawdę jest?
W skrócie można powiedzieć, że jest to każde urządzenie z połączeniem do internetu, lecz to nie do końca tak, są to technologie dostosowane i rozmieszczone w taki sposób, aby nasz komfort życia był coraz większy, ale również coraz bardziej zdalny.
Wielu ludzi poszukuje coraz częściej urządzenia z jak największym dostępem do internetu i z jak największymi możliwościami np.:
- Lampy- odpalanie oświetlenia w domu poprzez aplikację
- Telewizory- dostęp do większych zasobów filmowych
- Nagłośnienie- pozbycie się większości kabli
Powyższe 3 przykłady są dosyć popularne jednak czy są jakieś inne urządzenia, które są warte uwagi? Oczywiście!
Jednymi z wielu bardzo ciekawych urządzeń są:
- Piece- Pozwalają mieć automatyczne uzupełnianie oraz na odległość aktywować specjalny zapalnik, aby w domu było już ciepło przed naszym powrotem do domu.
- Okna- Jeśli masz aplikację możesz kontrolować czy zamknąłeś wszystkie a jak nie to jednym kliknięciem ekranu je zamknąć.
- Bramy ogrodowe- Podobna sytuacja jak do okien.
- Kamery- Podgląd tego, co się dzieje w domu w każdej chwili z telefonu oraz natychmiastowy alarm na nieproszonych gości.
- Klimatyzacja – zdalne odpalanie klimatyzacji z poziomu aplikacji oraz ustawianie jej temperatury
To, co wypisałem jest oczywiście tylko garstką możliwości IOT w domu nie mówiąc już o wykorzystaniu na świecie w dużych miastach. Technologie te mają wręcz nieograniczone możliwości rozwoju i przydatności dla człowieka ogranicza nas tak naprawdę przy tym sama wyobraźnia.
Na wykładach dla uczniów szkół „TEB Edukacja” Został poruszony ten temat i podali tam przykład tak zwanych „Inteligentnych śmietników” które miały by usprawnić wywóz śmieci podając w procentowym stopniu ich zapełnienie przez co pojazdy miały by mniejszą trasę nie i sprawdzać całego miasta ograniczając tez dzięki temu spaliny ulatniające się do atmosfery. Przykład ten pokazuje, że ludzka wyobraźnia pozwala na naprawdę niesamowite rozwiązania wykorzystujące „Internets Of Things”