W każdej firmie dane klientów, analiz finansowych czy sprzedaży to istny skarb, który trzeba zabezpieczyć. Istotny staje się wówczas backup danych w firmie, czyli stworzenie kopii zapasowej, chroniącej dane przed ich utratą, wyciekiem lub cyberatakami. Jakie są rodzaje kopii zapasowych i dlaczego warto je wykonać?
Co to backup i dlaczego warto go wykonać?
Dane w firmie są szczególnie cenne, a jest ich wiele: listy klientów, transakcji, księgowania itp. Wyciek danych, szczególnie osobowych, może powodować przykre konsekwencje, w tym potężne straty finansowe lub kary. Aby je zabezpieczyć, warto wykonać backup danych w firmie, czyli kopię zapasową. Może dotyczyć pojedynczych plików lub całych folderów. Ta stosunkowo niewielka czynność ma ogromne znaczenie. Kopia zapasowa pozwala bez przeszkód otworzyć i odzyskać dane w przypadku nieoczekiwanej ich utraty, spowodowanej awarią, klęskami natury lub atakami hakerskimi, które są niestety coraz częstsze.
Rodzaje backupów
Backup danych w firmie można wykonać na różne sposoby. Zwykle dzieli się je na 4 typy kopii zapasowych:
- Backup całościowy – to najpopularniejszy sposób na backup danych w firmie. Polega na skopiowaniu wszystkich plików. Choć jest to niezwykle czasochłonny sposób na tworzenie kopii zapasowych danych (i wymaga dużej przestrzeni na nośniku), to pozwala na najszybsze i najłatwiejsze odzyskanie danych. Jest również bazą do stworzenia innych rodzajów kopii zapasowych;
- Backup dyferencjalny – inaczej różnicowy, ten backup w firmie polega na wykonaniu kopii zapasowych tylko tych danych, które zostały zmodyfikowane od ostatniego backupu. Zaletą jest oszczędność miejsca na dysku zapasowym, lecz wadą dłuższy czas przywracania zasobów;
- Backup przyrostowy – ten typ polega na tworzeniu backupu tylko tych danych, które zostały dodane do ostatniej kopii zapasowej. Zmniejsza to obciążenie czasu i sieci. Trzeba przyznać, że to błyskawiczny sposób na wykonanie kopii, lecz przywrócenie danych zajmuje już więcej czasu;
- Backup syntetyczny – to kopia zapasowa wszystkich danych, tworzona na podstawie innych najbardziej aktualnych rodzajów backupów, a nie na bazie aktualnego stanu systemu.
Reguła 3-2-1
Bezpieczeństwo IT to istotna kwestia w każdej firmie. Bez względu na wybrany typ kopii zapasowych, trzeba uwzględnić regułę 3-2-1. Choć kojarzy się z komendą statu, to w dziedzinie backupu jej kolejny cyfry oznaczają:
- 3 – należy mieć co najmniej trzy kopie zapasowe, co statystycznie zmniejsza możliwość ich utraty;
- 2 – trzeba przechowywać te kopie na dwóch różnych nośnikach (chmura, pendrive, twardy dysk zewnętrzny itp.), co jeszcze bardziej zmniejsza prawdopodobieństwo utraty danych. Warto mieć na uwadze, że np. dwa identyczne urządzenia mogą mieć podobną żywotność, dlatego bezpieczniej będzie skorzystać również z innego rodzaju nośnika;
- 1 – należy przechowywać jedną kopię zapasową na zewnątrz firmy, by w przypadku np. zdarzeń losowych jak pożar, powódź czy kradzież, mieć pliki w innym bezpiecznym miejscu lub miejscach, w odmiennych lokalizacjach.
Backup danych w firmie jest nieoceniony we współczesnym świecie. Warto go nie tylko regularnie wykonywać, ale i od czasu do czasu testować, by być zawsze o krok do przodu od nieoczekiwanych zdarzeń.