Niezależnie od wielkości biznesu, przechowywanie danych stanowi jego nieodrębną część. Wielu przedsiębiorców myśli, że przechowywanie danych na lokalnych komputerach wystarczy do poprawnego funkcjonowania firmy. Wystarczy, dopóki nie dojdzie do wypadku lub awarii stacji roboczej której skutkiem będzie utrata najważniejszych danych oraz tych niezbędnych do funkcjonowania biznesu. Zaopatrzenie się w odpowiedni serwer pozwoli nam ominąć wiele problemów związanych z utratą potrzebnych plików. Aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo plików, przedsiębiorcy korzystają z chmury. Pozwala ona na przechowywanie plików na serwerach zewnętrznych firm, posiadających szeregi zabezpieczeń oraz kopie zapasowe naszych danych. Dzięki temu możemy być pewni tego, że nasze pliki nie zostaną skasowane. 

Ilość serwerów dostępnych na rynku jest zatrważająca. Każdy producent oferuje własne konfiguracje, specyfikacje i technologie, dlatego rozpoznanie na rynku serwerów nie należy do najprostszych. Co zatem może pomóc w wyborze serwera? 

Jaką rolę będzie miał serwer w twojej firmie? Warto podkreślić, że serwer może spełniać wiele zadań, dlatego analiza działań, które będzie wykonywał serwer jest niezbędna. Uzmysłowi nam to na co zwrócić w szczególności uwagę w trakcie doboru serwera.  

Każdy biznes prędzej czy później czeka rozwój. Idący za tym również rozwój IT doprowadzi do inwestycji w nową infrastrukturę, dlatego dobrym pomysłem jest wybór serwera skalowalnego. Zaopatrzenie się w taki, pozwoli nam na dalszy rozwój biznesu a także redukcję kosztu nowej przestrzeni dyskowej. 

Serwer fizyczny a chmura 

Wyróżnia się przede wszystkim dwa rodzaje serwerów, fizyczny oraz chmura. Wybierając odpowiedni serwer powinniśmy zastanowić się jaki rodzaj serwera będzie bardziej odpowiedni dla naszego biznesu. Ale czym one się tak właściwie różnią? 

Serwer fizyczny – jest to program komputerowy biorący udział w udostępnianiu i przechowywaniu zasobów. Niezależnie od wykorzystywanego miejsca, jego budowa opiera się zawsze o fizyczne maszyny których parametry są nam znane. Serwer taki znajduje się lokalnie w firmie, co daje nam poczucie większego bezpieczeństwa danych. Prawdziwą zaletą jest natomiast możliwość samodzielnej jego obsługi, której wynikiem może być redukcja kosztów administracji. 

Chmura – jest to zbiór usług działających wirtualnie. Zbudowana z wielu serwerów fizycznych, sieci i przestrzeni dyskowej. Serwer w chmurze charakteryzuje się przede wszystkim dużą elastycznością przestrzeni dyskowej którą można w każdej chwili dostosować do potrzeb biznesu. Jedną z najważniejszych korzyści posiadania chmury jest dostęp do niej niezależnie od czasu i miejsca, w którym się znajdujemy. Wymaga to jednak stabilnego łącza internetowego.  

Kiedy na pewno wybrać chmurę? 

  • Kiedy nie potrafimy określić skali działalności. Zbyt duża skala działalności może przełożyć się na problemy wynikające z ograniczeń lokalnego serwera 
  • Kiedy nasza działalność wykracza poza obszar lokalny. Administracja infrastrukturą będzie znacznie prostsza 
  • Kiedy tworzymy krótkie projekty i co chwilę aktualizujemy, usuwamy i dodajemy nowe dane na serwer 

Jako że oba rozwiązania posiadają wady jak i zalety, wybranie odpowiedniego serwera zależy przede wszystkim od potrzeb, możliwości jak i rynku, do którego mają trafić nasze usługi. Serwery fizyczne będą dobrym rozwiązaniem do mniejszych przedsiębiorstw. Chmura lepiej sprawdzi się w biznesie o dużej dynamice. Dla niektórych firm dobrym pomysłem może być także połączenie obu rodzajów serwera. Analiza rozwiązań innych przedsiębiorców pozwoli znacznie ułatwić dobór odpowiedniego dla nas rozwiązania. 

Masz serwer? Co dalej? 

Niezależnie od tego jaki posiadasz serwer, będzie on potrzebował administratora. Zatrudnienie informatyka jest dobrym pomysłem, lecz idealnym rozwiązaniem będzie outsourcing IT. Lepsza jakość mniejszym kosztem? Zajmiemy się za ciebie stworzeniem infrastruktury IT, bezpieczeństwem serwera, jego działaniem, optymalizacją jak i administracją nie zapominając o natychmiastowej pomocy w razie problemów. 
Chętnie przedstawimy wszystkie nasze usługi informatyczne, dlatego zachęcamy do kontaktu.