Czym jest Python?
Python to jeden z najpopularniejszych języków programowania. Jest on przejrzysty, dynamiczny oraz nowoczesny. Ma on zastosowanie w wielu dziedzinach, czyli jest językiem przeznaczenia ogólnego.
Początki Pythona
Python został stworzony w latach 90. przez holenderskiego programistę Guido van Rossum’a. Jest on główną postacią w historii tworzenia tego języka, lecz nie można zapomnieć, że swój wkład w projekt włożyły również inne osoby.
Nazwa “Python” wzięła się od serialu komediowego pt. “Monty Python’s Flying Circus”, czyli na polski “Latający Cyrk Monty Pythona”. Guido van Rossum był jego fanem, tak więc przy tworzeniu nazwy dla swojego języka, użył chwytliwego słowa “Python”.
Zastosowanie Pythona
Python może być wykorzystany do wielu zadań. Od automatyzacji zadań po programowanie graficznych interfejsów użytkownika.
Do jego zastosowań m.in. należą:
- Automatyzacja zadań
- Analiza danych
- Programowanie systemowe
- Graficzne interfejsy użytkownika
- Programowanie gier
- Przetwarzanie grafiki
- Tworzenie i zarządzanie bazami danych
I wiele innych czynności.
Wady i zalety języka Python
Zalety języka Python
- Długość kodu – w Pythonie możemy uzyskać ten sam efekt, co w innych językach, używając mniejszej ilości kodu.
- Łatwość w używaniu – w porównaniu do innych języków Python jest naprawdę łatwy. Znając język angielski, możemy zrozumieć niemałą część tego Pythona.
- Społeczność – społeczność Pythona jest ogromna. Próbując swoich sił w Pythonie natkniemy się na setki poradników, bibliotek i narzędzi, które pomogą nam w nauce tego języka. Społeczność ta jest pomocna i pozostawia po sobie pozytywny oddźwięk.
- Różnorodność – kiedy spojrzymy na punkt wyżej, zauważymy wiele zastosowań Pythona. Dzięki temu językowi możemy wykonać wiele czynności co jest jego wielką zaletą.
Wady języka Python
- Wydajność – Python jest językiem interpretowanym, przez co traci na szybkości. Powstało jednak wiele pakietów, które optymalizują jego prędkość, czyniąc go o wiele szybszym.
- Urządzenia mobilne -język ten rzadko zobaczymy na urządzeniach mobilnych, ponieważ bardzo mało aplikacji jest na nie tworzone w Pythonie.
- Język dynamicznie typowany – chociaż możemy uznać to za zaletę Pythona, to cecha ta tworzy programiście niemałe problemy. Przez to, że Python jest językiem dynamicznie typowanym, możemy stworzyć kod, który da nam zupełnie nieoczekiwany efekt i będzie pełny błędów trudnych do debugowania.
Programy używające Pythona
Z języka Python korzystają m.in. takie aplikacje jak Blender, czyli program do tworzenia grafiki 3D i powszechnie znany Dropbox. W zbiorze programów używających Pythona znajdziemy również gry. The Sims 4, Cywilizacja IV, czy World of Tanks to gry, których Python jest nieodłącznym narzędziem. Silniki gier takie jak Panda3D i Soya3D, również korzystają z Pythona.
Szukając więcej aplikacji posługujących Pythonem, utoniemy w ich zatrważającej ilości, co świadczy o zapotrzebowaniu i popularności Pythona.