Czym jest Fedora?

Fedora to jedna z najpopularniejszych dystrybucji Linuxa. Jest ona sponsorowana przez firmę Red Hat, a rozwija ją Fedora Project oraz jej społeczność. Twórcy Fedory stawiają przede wszystkim na innowacyjność, dlatego nowe wydania Fedory pojawiają się bardzo często.

Założenia Fedora Project

Założeniem twórców Fedory jest stworzenie w pełni użytecznego i nowoczesnego systemu operacyjnego, które jest wydawane cyklicznie i w oparciu o wolne oprogramowanie. Jest to również pole testowe dla rozwiązań wprowadzanych potem do Red Hat Enterprise Linux.

Powstanie Fedory

Fedora powstała dzięki działaniom firmy Red Hat. Celem tej firmy było oddzielenie w pełni komercyjnej dystrybucji Linuxa, skierowanej w stronę przedsiębiorców Red Hat Enterprise Linux, od tej która jest jej polem testowym głównie skierowanym w stronę użytkowników domowych.

Aktualne wydania Fedory

Fedora Workstation

Jest to wydanie Fedory, które łączy dopracowany interfejs użytkownika z dostępem do najnowszych rozwiązań technicznych. Fedora Workstation jest pewnym i przyjaznym systemem operacyjnym, który posiada wiele możliwości dla laptopów i komputerów stacjonarnych. W Fedora Workstation znajdziemy funkcje niezbędne dla programistów, hobbystów jak i studentów. Jeżeli chodzi o programistów to dzięki pomocy programu GNOME Boxes są oni w stanie szybko uruchamiać wirtualne maszyny i testować na nich swój kod. W tym systemie znajdziemy również wiele innych potężnych i skryptowalnych narzędzi wirtualizacji.

Fedora Server

Jest to często aktualizowany serwerowy system operacyjny udostępniający zaawansowanym administratorom systemów najnowsze technologie dostępne w społeczności open source. Fedora Server to elastyczny system operacyjny. Po wybraniu wersji aplikacji lub języka odpowiednich dla siebie, nie stracimy ich nawet po aktualizacji Fedora Server do nowszej wersji. Administracja systemem jest prosta. Zarządzanie systemem za pomocą interfejsu Cockpit daje wiele możliwości.

Fedora IoT

Jest to system używający technologii OSTree skierowany w stronę urządzeń IoT. Fedora IoT zawiera sprawdzanie stanu greenboot dla systemd, tak więc administratorzy mają pewność, że system uruchamia się prawidłowo. Jest to system stworzony z myślą o bezpieczeństwie. Fedora IoT działa na każdym urządzeniu IoT bez większych zmian.

Dystrybucje zbudowane na Fedorze

Na podstawie Fedory powstało wiele interesujących dystrybucji. Wiadomo jest prawie o stu, a ponad trzydzieści jest dalej rozwijanych.
Przykładowe dystrybucje zbudowane na Fedorze to:

Fuduntu – to niezależna dystrybucja Linuxa zbudowana na Fedorze przez Andrew Wyatt’a. Jest rozwijana od 2010 roku. Została stworzona jako połączenie Linuxa Ubuntu i Fedory. Projekt Fuduntu został zamknięty w 2013 roku i nie jest dalej rozwijany.

Hawaii OS – to dystrybucja systemu Linux bazująca na Fedorze. Hawaii OS używa środowiska graficznego, które wykorzystuje WayLand i posiada integrację z systemd. Hawaii dostępne jest tylko dla maszyn 64 bitowych.

Network Security Toolkit – to dystrybucja typu Live zbudowana na Fedorze. Jest zaprojektowana aby zapewnić łatwy dostęp do najlepszych w swojej klasie aplikacji open-source związanych z bezpieczeństwem sieciowym.