Czym jest RAID?
RAID czyli z angielskiego (Redundant Array of Independent Disk) tłumacząc nadmiarowa macierz niezależnych dysków pozwala na połączenie minimalnie dwóch lub większej Ilości dysków twardych co pozwala dyskom współdziałać między sobą. Macierz dyskowa ma już swoje lata zbliża się powoli do czterdziestki dlatego nie radzi sobie z konsekwencjami wynikającymi ze współczesnych wyzwań takich jak lawinowy przyrost danych, wzrost pojemności dysków czy rozwój usług chmury publicznej.
Dla kogo?
RAID będzie idealnym rozwiązaniem dla firmowych serwerów, aby zmniejszyć ryzyko utraty danych a w razie utraty danych odbudowanie macierzy i odzyskanie plików. Tworzenie macierzy jest darmowe a do działania wymagane są dwa dowolne dyski o tej samej pojemności zaleca się specjalistyczne z przeznaczeniem do RAID. Macierz można stworzyć na sprzęcie, z którego korzystamy w domu. Co pokazuje nam prostotę działania tej technologii.
Rodzaje jaki wybrać
Wszystko zależy czego potrzebujemy, jeśli przetrzymujemy ważne dane dobrze by było stworzyć co najmniej RAID 1 jest to najbardziej podstawowy rodzaj, który chroni nasze dane przed utratą nie jest szczególnie zalecany do firm. Natomiast do firm dobrym rozwiązaniem był, by RAID 6 lub RAID 5 wymagają do działania czterech dysków zapewnia nam dodatkowo prędkość oraz ochronę przed awariami z możliwością odbudowy utraconych danych.
Minusy wieloletniej technologii
RAID 5 pozwala na wymianę uszkodzonego dysku jednak po wymianie dysku na nowy pozostałe są nadmiernie obciążane. Czasami wówczas może dojść do kolejnej awarii skutkującej utracie danych. Dlatego RAID 6 zapewnia użytkownikom większy spokój, gdyż toleruje uszkodzenia dwóch nośników. Niestety odbudowa danych przy użyciu RAIDA jest czasochłonna. Dla RAIDA 6 i nośnika 10TB proces ten trwa około 14 godzin.
Inne rodzaje macierzy
Innymi rodzajami macierzy jest RAID 0 który jedynie przyśpiesza dyski jednak nie zabezpiecza a nawet zwiększa ryzyko utraty danych, ponieważ jeśli jeden z dysków ulegnie uszkodzeniu tracimy wszystko co było na reszcie dysków. RAID 4 zasada działania taka sama jak w przypadku RAID 5. RAID 50 Najdroższych, ale też najbezpieczniejszy i jeden z szybszych wymaga do działania minimalnie sześciu dysków.
Podsumowanie
Technologia RAID pomaga nam w zabezpieczaniu przed awariami jak i przyśpieszaniu działania dysków a do działania w najprostszej konfiguracji wymaga dwóch dysków co w połączeniu z prostotą instalacji tego systemu i niskimi cenami dysków powoduje, że jest to bardzo opłacalna rozwiązanie dla firm oraz przeciętnych użytkowników. Dlatego wszystko wskazuje na to, że RAID w tych czasach choć stary znajdzie sporo zastosowań i na razie nie odejdzie do lamusa.