Stosunkowo niedługo musieliśmy zaczekać na kolejne informacje o nadchodzącej “letniej” aktualizacji dla Windows 10. Anniversary Update, bo taką nazwą posługuje się Microsoft, doczeka się sporej liczby nowości i zmian, nie tylko tych, o które zabiegali użytkownicy. W opublikowanych materiałach pt. Windows Roadmap znajdziemy wszystkie wymienione przeze mnie poniżej funkcje, wśród których pojawiają się te nieznane wcześniej.

Przypomnijmy, że podczas konferencji Build 2016 Windows 10 był fundamentem, o który oparto większość omawianych produktów. Nawet takie kategorie jak marka Xbox, czyli gry oraz HoloLens korzystają z Windows 10, co było najważniejszym argumentem występujących na scenie pracowników Microsoftu i nie tylko. „To najlepszy czas, by być deweloperem aplikacji na Windows” – powtarzano. O tym, co dokładnie dowiedzieliśmy podczas wydarzenia o Anniversary Update dla Windows 10 pisaliśmy wcześniej, natomiast dzisiaj opierając się o oficjalnie dostępne materiały poznajemy następne cechy przygotowywanego na lato uaktualnienia.

Wygodne i szybkie logowanie

Do pierwszego „worka” zakategoryzować można funkcje związane z logowaniem do systemu Windows oraz witryn internetowych. W tym celu wykorzystywana będzie technologie Hello oraz Passport, a jedyną wspierającą te rozwiązania przeglądarką będzie microsoftowa Edge, którą znajdziemy jedynie na Windows 10. Z przeglądarką związana jest także inne funkcje: pierwsza z nich umożliwia przypięcie na stałe konkretnych stron, które otwierane będą wraz ze startem Edge, pojawienie się obsługi dla rozszerzeń oraz wsparcie dla powiadomień nawet wtedy, gdy nie korzystamy z przeglądarki. Wracając do tematyki odblokowywania urządzeń – już podczas konferencji wspomniano, że dzięki aplikacji Cortana na Androidzie będziemy mogli uzyskać dostęp do komputera bez podawania danych czy skanowania twarzy. Podobne możliwości posiadać będzie smartfon z Windows Phone/10 oraz inne urządzenia zintegrowane z Companion Device Framework (CFD), jak chociażby opaska Microsoftu Band 2.

Spory nacisk położono na poprawienie pracy systemu na urządzeniach z ekranami dotykowymi, dlatego pojawią się pewne usprawnienia i w tym obszarze. Konkretnie wspomniano o dotykowej obsłudze menu Start w kontekście trybu tabletowego, większej kontroli nad ustawieniami samego menu oraz ułatwienie dostępu do listy wszystkich aplikacji. Omawiając te zmiany nie sposób nie przyomnieć o Windows Ink, czyli zestawie funkcji pozwalających na bardziej produktywne, wygodne i szybsze współpracowanie z tabletem za pomocą rysika.

Komputer to telefon i odwrotnie

Bardzo ciekawie zapowiadają się funkcje związane z większą integracją pomiędzy urządzeniami. Windows 10 pozwoli nam na komfortowe wysyłanie obrazu (cast) z jednego komputera na drugi. Ponadto, Microsoft pragnie zacząć działać na szerszą skalę w przypadku funkcji Continuum, która obsługiwać będzie „laptopo-podobne” urządzenia pozbawione procesora oraz systemu. Napędzane będą smartfonem z Windows 10 pozwalając na pracę w środowisku zbliżonym do tego przy prazy na laptopie, lecz w oparciu o wydajność i dane naszego telefonu. Ponadto, po podłączeniu takowego smartfonu do ekranu obsługującego wprowadzanie dotykowe, wszystko będzie działać tak, jak byśmy tego oczekiwali.

Jedna z zapowiedzianych funkcji naprawdę przypadła mi do gustu, a jest nią niejako funkcja „gościa”, czyli opcja skorzystania z komputera z Windows 10 jako hosta dla naszego smartfona obsługującego tryb Continuum. Nie są wtedy potrzebne dodatkowe akcesoria jak stacje dokujące, a my mamy do dyspozycji ekran, mysz i klawiaturę.