Windows 10 według zapowiedzi firmy z Redmond ma być ostatnim systemem operacyjnym wypuszczonym przez Microsoft. Dzięki czemu będą pojawiać się ciągłe aktualizacje. Nadchodząca aktualizacja nie bez przyczyny nazywa się “Creators update”. Jest ona głównie nastawiona na wirtualną rzeczywistość.

Pierwszą potężna zmianą ma być program graficzny wbudowany w Windowsa od niepamiętnych czasów, mowa tu o Paincie. w owym programie mają pojawić się funkcje modelowania 3D, przygotowania do druku brył na specjalnych urządzeniach. Paint ma stać się również społeczny tz. Pojawią się funkcje dzięki którym za pomocą kilku kliknięć prześlemy nasze dzieła na Facebooka, czy Twittera.

hololens

Wraz z aktualizacją w najnowszej wersji pakietu Office, a dokładniej w programie Microsoft Office Powerpoint, mają pojawić się funkcje 3D. Dzięki temu rozwiązaniu prezentacje będą wyglądać zupełnie inaczej.

Dzięki tej aktualizacji będziemy mieli możliwość podpiąć okulary do wirtualnej
rzeczywistości sygnowane przez Microsoft okulary HoloLens, dzięki którym prezentacje w chociażby PowerPoincie będą ciekawsze.

Kolejnym ważnym punktem Creators Update będzie ułatwiona łączność ze znajomymi. Wszystko to dzięki szeregowi nowych opcji, wśród których wyróżnić trzeba usługę strumieniującą gry o nazwie Beam (przejętą przez Microsoft na początku roku) czy możliwość tworzenia własnych turniejów w Xbox Live. Warto wspomnieć jeszcze o funkcji My People – dzięki niej na pasku powiadomień pojawią się zdjęcia naszych znajomych, z którymi możemy podzielić się dowolnym plikiem za pomocą zwykłej operacji “przeciągnij/upuść”. Póki co dotyczyć będzie ona tylko skrzynki e-mail oraz Skype’a, jednak z czasem obsłuży ona więcej aplikacji. Ponadto dostaniemy możliwość skonfigurowania systemu w ten sposób, by był on zsynchronizowany z naszym telefonem (co ważne, niekoniecznie z Windowsem Mobile).

Na szczegóły poszczególnych nowości musimy jeszcze poczekać. Windows 10 Creators Update ukaże się już wiosną 2017 roku i będzie on oczywiście darmowy. Osoby zapisane do programu Windows Insider będą mogły przetestować nową aktualizację jeszcze w tym tygodniu.

Źródła: Microsoft, Neowin