15 Rzeczy, dzięki którym MacOS jest lepszy od Windows 

Przekonaj się, dlaczego MacOS jest tak przyjaznym systemem.

1. TWORZENIE PDF ŁATWE JAK DRUKOWANIE

Aby wygenerować plik PDF wystarczy wejść panel drukowania (Command-P) i na dole po lewej rozwinąć menu PDF. Znajdziemy tam opcje zapisu PDF na dysku, wysłania mailem i wiele innych. To wszystko bez instalowania jakiegokolwiek oprogramowania i konfiguracji, wprost po „wyjęciu z pudełka”! 

2. ŁATWE UDOSTĘPNIANIE

W systemie mamy wbudowaną obsługę wielu portali społecznościowych jak Facebook, Twitter, Flickr, Vimeo, LinkedIn. Gdy chcemy coś opublikować, wystarczy, że wybierzemy z menu funkcję Udostępnij lub klikniemy odpowiednią ikonkę, a następnie zaznaczymy serwis, na jaki dana informacja, obrazek, link czy dokument ma trafić. 

3. NAGRYWANIE Z EKRANU I ROBIENIE JEGO ZDJĘĆ (SCREENSHOT)

Zdjęcia ekranu robimy za pomocą skrótu: Shift+Command+3 (cały ekran), Shift+Command+4 (wybrany fragment), Shift+Command+4, a następnie spacja (wybrane okno). Zdjęcia standardowo są zapisywane na Biurku. Jeżeli do kombinacji dodamy klawisz Control, to obrazki trafią do schowka (bufora). Nagrania z ekranu wykonujemy za pomocą QuickTime Playera. Z menu Plik wybieramy Nowe nagranie z ekranu (Control+Command+N), klikamy w Record, zaznaczamy obszar i postępujemy zgodnie z komunikatami. Proste prawda? Bez instalowania czegokolwiek! Jeszcze jedna ciekawostka. Gdy podepniemy do komputera kabelkiem USB iPhone, iPada lub nawet Apple TV 4, to również za pomocą Quick Time Playera możemy nagrywać obraz i dźwięk z podłączonego iUrządzenia! 

4. NATYCHMIASTOWY PODGLĄD PLIKÓW

To banalne! Zaznaczasz plik i wciskasz spację lub klikasz trzema placami na gładziku, gdy kursor jest nad plikiem. Od razu możesz zobaczyć podgląd zawartości prawie każdego rodzaju plików z arkuszami Excela włącznie. 

5. ZMIANA NAZWY WIELU PLIKÓW NARAZ

Gdy zaznaczysz wiele plików, możesz wybrać z menu kontekstowego (Control-clik) „Zmień nazwę wielu rzeczy”. Ta funkcja pozwala na nadanie nowych nazw przez dodanie numeru, daty, tekstu lub kombinacji tych informacji. 

6. KASOWANIE PROGRAMÓW

Zdecydowaną większość aplikacji można usunąć z komputera, po prostu je kasując, czyli przenosząc z teczki Programy (lub innego miejsca, gdzie są) do śmietnika i go opróżniając. 

7. MAC JAKO DYSK TWARDY? ALEŻ OCZYWIŚCIE!

Każdy komputer Apple z portem FireWire lub Thunderbolt można uruchomić w Target mode. Jest to tryb pracy, w którym komputer po podłączeniu do innego kablem FireWire lub Thunderbolt jest widoczny jako dysk twardy. Komputer może być nawet pozbawiony systemu, tryb jest obsługiwany przez oprogramowanie sprzętowe. Jedyne, co musimy zrobić, to włączyć Maca, trzymając wciśnięty klawisz T. 

8. WBUDOWANA W SYSTEM: TIME MACHINE

Wystarczy mieć dysk zewnętrzny, aby zapewnić sobie bezpieczną kopię danych i archiwum „przyrostowe”. Cały lub część dysku zewnętrznego można przeznaczyć na Time Machine, a system będzie co godzinę robił na nim kopię danych. Oczywiście po pierwszej archiwizacji w następnych będą kopiowane tylko zmienione pliki. Dodatkowo dostaniemy możliwość „cofnięcia się w czasie” i odzyskania zawartości dysku lub dowolnego pliku skasowanego np. kilka dni temu.
 

9. PRZENOSINY NA INNY KOMPUTER LUB NOWY DYSK

Jest kilka sposobów na przeniesienie całego środowiska pracy na nowy (inny) komputer i wszystkie są łatwe. Pierwszy z nich to odtworzenie na nowym komputerze zawartości zgranej z poprzedniego na dysk Time Machine. Drugi to „Asystent migracji”, który pozwoli na łatwe przeniesienie wszystkich danych i programów z innego komputera podłączonego w Target mode lub przez sieć. Kolejny sposób to użycie programów typu Carbon Copy Cloner. Potrafią one skopiować zawartość całego dysku na inny w sposób pozwalający na uruchamianie z niego systemu. 

10. DOSTĘP DO POPRZEDNICH WERSJI DOKUMENTU

Większość nowszych programów pracujących na dokumentach ma w menu Plik opcję Przywróć do. Po jej uruchomieniu widzimy poprzednio zapisane wersje dokumentu i możemy do nich wrócić. 

11. KOMPRESOWANIE W STANDARDZIE

Podobnie, gdy zaznaczymy jeden lub więcej plików, mamy w menu kontekstowym opcję „Kompresuj”. Po jej wybraniu zostanie utworzone archiwum ZIP. Dekompresja plików ZIP i kilku innych popularnych standardów również jest obsługiwana przez system „w standardzie”. 

12. WYGODNE „PRZECIĄGNIJ I UPUŚĆ”

To jedna z moich ulubionych od 20 lat funkcji. Prawie wszystkie aplikacje obsługują przenoszenie dokumentów, obrazków i fragmentów tekstu. Wystarczy zaznaczyć obiekt, „porwać” go myszką i wstawić w odpowiednie miejsce nawet w innym oknie, i to innego programu. W obrębie tego samego dokumentu obiekt zostanie przeniesiony, chyba że wciśniemy dodatkowo klawisz Alt (pojawi się plus przy kursorze). 

13. ROBIENIE DOPISKÓW I ADNOTACJI

Do wielu podstawowych czynności masz już gotowe narzędzia w systemie. Np. aby na obrazku czy dokumencie pdf dodać adnotacje wystarczy użyć systemowego „Podglądu”. Nim też skonwertujemy obrazek czy dokumentu na inny format, wymiar, połączymy kilka PDF w jeden i wiele więcej.
 

14. UDOSTĘPNIANIE PLIKÓW MACOM I IURZĄDZENIOM W POBLIŻU

Nie trzeba logować się do sieci ani nic konfigurować, aby mieć możliwość udostępniania plików komputerom z Mac OS X w pobliżu. To samo dotyczy iPhone’ów i iPadów. Funkcja, która to umożliwia, to AirDrop. 

15. TAJNE PRZEZ POUFNE, CZYLI SZYFROWANIE DANYCH

O tym, jak ważna jest prywatność użytkowników dla Apple, przekonaliśmy się niedawno za sprawą sporu Apple kontra FBI. W Mac OS mamy wbudowane narzędzia do szyfrowania całego dysku — FileVault (Preferencje systemowe, Ochrona i prywatność, FileVault) oraz do tworzenia szyfrowanych obrazów dyskowych. Nie trzeba kupować i konfigurować dodatkowego oprogramowania. Wystarczy uruchomić Narzędzie dyskowe, w nim w menu Plik wybrać: Nowy obraz, Pusty obraz (Command-N) w opcjach włączyć stosowne szyfrowanie i podczas tworzenia podać hasło, jakie będzie wymagane do otwierania zawartości tego dysku wirtualnego.