Do niedawna praca zespołu nad wspólnym projektem wymagała fizycznych spotkań w siedzibie firmy. Ewentualnie proces tworzenia jednego projektu można było konsultować za pośrednictwem telefonów stacjonarnych i komórkowych. W chwili upowszechnienia się Internetu, do tego wszystkiego doszła jeszcze komunikacja e-mail, czy za pośrednictwem internetowym komunikatorów. Jednak to wszystko zmniejszało efektywność pracy, wydłużało czas realizacji projektu, co w konsekwencji zwiększało koszty ponoszone przez firmę. Cloud computing – praca w chmurze, zmieniła dotychczasowy model współpracy nad jednym projektem. Czym jest więc wspomniana chmura? Komputerowym serwerem, podłączonym do szybkiego łącza internetowego. Serwer posiada zaimplementowane oprogramowanie, odpowiedzialne i pozwalające na dostęp do plików i aplikacji z poziomu każdego komputera na świecie! Serwer usług w chmurze jest po prostu pośrednikiem pomiędzy współpracownikami rozsianymi chociażby na odległych zakątkach świata. Drugą ogromną zaletą pracy w chmurze są bardzo małe wymagania sprzętowo – programowe: przeglądarka internetowa oraz relatywnie szybkie łącze internetowe. I to nie tylko przeglądarka zainstalowana na komputerze, ale także na urządzeniach przenośnych: tabletach, telefonach komórkowych i smartfonach. 

Cloud computing nie wymaga od nas posiadania wydajnych stacji roboczych. A to dlatego, że wszystkie wymagające mocy obliczeniowej operacje, wykonywane są po stronie serwera. My jako użytkownicy, jedynie wydajemy polecenia i otrzymujemy ich rezultaty wygenerowane przez serwer usług w chmurze. Microsoft tego typu usługi oferuje już od pewnego czasu. Najbardziej znanymi jest dysk internetowy Windows Live SkyDrive, cały pakiet usług Windows Live, a także internetowe wersja aplikacji pakietu Microsoft Office, znane pod nazwą Microsoft Office Web Apps (Word, Excel, PowerPoint oraz OneNote 2010). Dla firm znanymi usługami są chociażby Microsoft Office Live Small Business oraz tak zwany BPOS (Microsoft Business Productivity Online Suite). 

Nowością jest oczywiście Office 365, który działający w pełni w chmurze zapewni maksymalnie efektywną pracę. Nie ważne, czy pracujesz w biurze w Warszawie, zdalnie w domowym zaciszu w Krakowie, czy też jesteś w delegacji w Stanach Zjednoczonych, bądź podróżujesz i pod ręką masz wyłącznie smartfon, i tak masz pełny dostęp do wirtualnego biura. Tym wirtualnym biurem jest portal Office 365, integrujący w sobie całą gamę narzędzi i usług, pozwalających współpracować z zespołem nad wspólnymi dokumentami, błyskawicznie wymieniać się wiadomościami, udostępniać i pobierać pliki firmowe, uczestniczyć w burzy mózgów, czy koordynować postępy pracy w obszarze roboczym. 

Wszystkie te zalety portalu Office 365 zagwarantują Twojej firmie bardzo duże oszczędności (wobec klasycznej współpracy zespołu). Zwiększą tempo pracy, jej jakość i co najważniejsze, dadzą zarówno Tobie, jak i koordynatorom aktualny podgląd na postępy prac, bez zbędnego wydzwaniania i wypytywania pracowników o stan realizacji powierzonych zadań. Zalety usług wchodzących w skład Office 365 najlepiej podsumować poniższym zestawieniem: 

  • współpraca na całym świecie w czasie rzeczywistym, 
  • dostęp do znanych programów pakietu Office, 
  • wirtualne biuro odpowiednio zabezpieczone, 
  • wystarczy komputer, smartfon i przeglądarka, 
  • maksimum bezpieczeństwa i niezawodności, 
  • brak dodatkowych kosztów na nowy sprzęt i oprogramowanie, 
  • większa wydajność i krótszy czas realizacji zadań, 
  • błyskawiczna komunikacja tekstowa, głosowa, wideo i telekonferencje. 

Źródło : komputerswiat.pl