Kolejna aktualizacja Microsoftu dla Windows 10 wersji 20h1, prawdopodobnie zostanie udostępniona użytkownikom w maju 2020 roku. Poznaliśmy kilka nowości jakie najprawdopodobniej staną się częścią przyszłorocznej aktualizacji.  

Windows PIN w trybie awaryjnym 

Tryb awaryjny uruchamia system Windows w stanie podstawowym, używając ograniczonego zestawu plików i sterowników, aby pomóc w rozwiązywaniu problemów na komputerze. Jeśli problem nie występuje w trybie awaryjnym, oznacza to, że ustawienia domyślne i podstawowe sterowniki urządzeń nie powodują problemu. Windows Hello PIN dodaję obsługę logowania bez użycia hasła logowania w trybie awaryjnym. 

PIN access in safe made

Poprawa jakości parowania Bluetooth 

 Jeśli w pobliżu znajduje się obsługiwane urządzenie i znajduje się ono w trybie parowania, wyświetlane zostanie powiadomienie z prośbą o wykonanie parowania. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie otwierać Ustawień i znajdować odpowiedniego miejsca.  

 •  Parowanie odbywa się teraz w powiadomieniach. Aby zakończyć parowanie, nie musisz już iść do aplikacji Ustawienia. 
 •  Aby skrócić czas parowania, ulepszony został interfejs użytkownika, wyświetlając o jedno mniej powiadomienia. 
 • Dodany został przycisk Odrzuć do pierwszego powiadomienia, aby zapewnić większą kontrolę podczas korzystania z Swift Pair. 

Możliwość przesuwania okna Cortany.  

Dodano opcję, aby móc przenieść okno (przeciągająć obszar paska tytułu) w dowolne miejsce na ekranie – tak jak w przypadku innych okien. Możesz także zmienić rozmiar okna. 

Możliwość zmieniania nazwy wirtualnego pulpitu. 

Został dodany nowy interfejs do tabletów 2w1. 

Ta nowa funkcja umożliwia użytkownikom wprowadzanie postawy tabletu, aby pozostać na znanym pulpicie bez przerwy, a także kilka kluczowych ulepszeń dotykowych: 

 •  Zwiększone odstępy między ikonami paska zadań. 
 • Pole wyszukiwania na pasku zadań zwinięte w ikonę. 
 • Eksplorator plików przełącza się na zoptymalizowany układ dotykowy. 
 • Klawiatura dotykowa automatycznie wywołuje się po dotknięciu pól tekstowych.  
tablet experience

Dodano Kontrolę nad ponownym uruchamianiem aplikacji podczas logowania. 

Aplikacje mają możliwość rejestracji w celu ponownego uruchomienia, co pomaga w kilku sytuacjach, w tym umożliwia powrót do tego, co robiłeś, jeśli musisz ponownie uruchomić komputer. Wcześniej ta opcja była powiązana z opcją „Użyj moich danych logowania, aby automatycznie zakończyć konfigurację urządzenia” w części Opcje logowania w ustawieniach kont. 

Dodano temperaturę karty graficznej do Menedżera zadań. 

Wyświetlanie temperatury GPU w Menedżerze zadań jest obecnie obsługiwane tylko wtedy, gdy masz dedykowaną kartę GPU. 

Aby zobaczyć temperaturę, może być potrzebny zaktualizowany sterownik karty graficznej. Obecnie wartość temperatury jest obsługiwana tylko w stopniach Celsjusza. 

Task Manager

Ulepszenia wyszukiwania systemu Windows.

Poprawiona korekta pisowni w wyszukiwaniu aplikacji i ustawień. Wyszukiwarka Windows ma wbudowaną korekcję pisowni, aby pomóc znaleźć to, czego szukasz. Gdy piszesz szybko, czasem zdarzają się błędy,  zaktualizowana została  technologia korekty pisowni, aby inteligentnie rozumieć i poprawiać małe literówki, takie jak „powerpiont” i „exce;”, które wcześniej nie zwróciły żadnych wyników. Dzięki tym aktualizacjom szybciej uzyskasz lepsze wyniki.  

Udoskonalenia ustawień powiadomień są teraz wdrażane we wszystkich wersjach Fast.

 • Jeśli najedziesz myszką na przychodzące powiadomienie, zobaczysz teraz ikonę ustawień, aby ułatwić dostosowanie ustawień powiadomień tej aplikacji. 
 • Zaktualizowaliśmy wygląd ustawień powiadomień dla poszczególnych aplikacji, aby zapewnić ich przejrzystość. 
 • Teraz jest bezpośredni link do ustawień powiadomień u góry Centrum akcji. 
 • Ustawienia powiadomień i działań ma teraz pole wyboru do wyciszenia dźwięku wszystkich powiadomień. 
 • Domyślnie nadawcy w Ustawieniach powiadomień i działań są teraz sortowani według „ostatnio wysłanego powiadomienia”. 

Aktualizacja kalkulatora. 

Po zaktualizowaniu wersji będzie można przejść do trybu Zawsze na wierzchu, klikając ikonę obok nazwy trybu kalkulatora. 

Udoskonalenia podsystemu Windows dla systemu Linux (WSL) 

Dodano łączenie się przez localhost z aplikacjami systemu Linux WSL 2 z Windows i globalnymi opcjami konfiguracji WSL 

WSL 2Teraz będziesz mógł łączyć się z aplikacjami sieciowymi WSL 2 Linux za pomocą localhost. Na przykład poniższy obraz pokazuje uruchomienie serwera NodeJS w dystrybucji WSL 2, a następnie połączenie się z nim w przeglądarce Edge za pomocą localhost. 

Szybkie tworzenie zdarzeń z paska zadań.

Taskbar

Poprawianie strony Funkcje w Ustawieniach.

 • Wybór wielokrotny: Możesz teraz wybrać i zainstalować wiele opcjonalnych funkcji jednocześnie. Lepsze zarządzanie listami: możesz teraz przeszukiwać listy opcjonalnych funkcji i sortować je według nazwy, rozmiaru i daty instalacji. 
 • Więcej przydatnych informacji: teraz możesz zobaczyć datę instalacji każdej opcjonalnej funkcji na liście „Zainstalowane funkcje”. Dodaliśmy również zależności funkcji do opisu każdej opcjonalnej funkcji na liście funkcji dostępnych do zainstalowania. 
 • Łatwiejsza nawigacja na stronie: wyświetl stan swoich najnowszych instalacji / odinstalowań / anulowań bezpośrednio na stronie głównej w sekcji „Najnowsze działania”. Możesz teraz dodawać opcjonalne funkcje i przeglądać historię za pomocą wyskakujących okien dialogowych, dzięki czemu nigdy nie będziesz musiał opuszczać strony głównej. 
Optional Features

Źródło: microsoft