Nowa mikroarchitektura Intela zapowiada się całkiem obiecująco, zwłaszcza, że wykorzystujące ją procesory będą korzystać też z innych rozwiązań producenta. Takie podejście może zrewolucjonizować rynek laptopów, IoT i centrów danych. 

Intel Tremont– czyli nowe podejście do niskonapięciowych procesorów. 

Producent chwali się, że Tremont to jego najbardziej zaawansowana mikroarchitektura x86 o niskim poborze mocy. Docelowo ma ona zastąpić mikroarchitekturę Goldmont Plus, którą znamy z modeli Celeron i Pentium należących do serii N (laptopy) i J (miniaturowe komputerki). 

Konieczne było przeprojektowane układu oraz wprowadzenie ulepszeń bezpieczeństwa i zarządzania energią, co pozwoliło uzyskać znaczny wzrost instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara (IPC) – różnie przy różnych zastosowań, ale średnio będzie to aż 30%. Możemy zatem oczekiwać znacznego polepszenia wydajności, nawet przy zachowaniu podobnych częstotliwości pracy procesora. 

Gdzie znajdą się najnowsze procesory od Intela? 

Nowe procesory Intel znajdą zastosowanie w wielu zastosowaniach – począwszy od urządzeń konsumenckich, przez sprzęt z branży IoT i 5G, a na wydajnych konstrukcjach dla centrów danych kończąc. Firma na razie nie ogłosiła, kiedy odbędzie się premiera nowych procesorów, ale zakładamy, że w przyszłym roku. Wynika to z faktu, że układ Lakefield ma znaleźć się w komputerze Surface Neo, który Microsoft zaprezentował na początku października. Wiemy, że jego premiera planowana jest na jesień 2020 roku. 

Źródło:Intel,benchmark, komputerświat