Czym jest Windows 10X? To szczególna wersja Windowsa 10, w której Microsoft w końcu osiągnął to, nad czym pracował od dekad. W Windowsie 10X udało się rozdzielić jądro, powłokę i środowiska uruchomieniowe. To oznacza, że Microsoft może dowolnie wymieniać każdy z tych trzech składników systemu bez wpływu na pozostałe dwa. 

Pierwszym zapowiedzianym urządzeniem z Windowsem 10X jest Surface Neo. Windows 10X nie jest uaktualnieniem dla Windowsa 10. Windows 10 i Windows 10X będą dalej rozwijane równolegle. 

Przedstawimy kilka funkcji jakie Microsoft wprowadził do nowego Windowsa 10X. 

Błyskawiczne logowanie w Windows 10X. 

Z Windowsa 10X zniknie ekran blokady. Po wybudzeniu czy uruchomieniu urządzenia od razu naszym oczom ukaże się ekran uwierzytelniania użytkownika. Jeżeli urządzenie ma czujnik zgodny z Windows Hello, w przypadku pozytywnej autoryzacji zostaniemy od razu przeniesieni do Pulpitu. 

Zmieniony został pasek zadań. 

Pasek zadań zapewni skróty do launchera, widoku zadań, szybkich akcji oraz aktualnie uruchomionych aplikacji i witryn internetowych – ostatnie dwa rodzaje elementów będzie można też do niego przypinać. 

Microsoft zaznacza jednak, że nadal pracuje nad Paskiem zadań. Prawdopodobnie możliwe też będzie modyfikowanie jego domyślnych ustawień przez partnerów sprzętowych Microsoftu.   

Przebudowane ustawienia i nowy eksplorator plików.  

Windows 10X powinien być pierwszą odsłoną okienek, w której pojawi się nowy eksplorator plików. Podobno Microsoft pracuje nad nim już od dłuższego czasu. Windows 10X będzie zatem do bólu minimalistyczny, co ujawnia się nie tylko na pulpicie, ale również w innych miejscach systemu. 

Preinstalowane aplikacje. 

W Windows 10X do preinstalowanych aplikacji należą: Edge, Poczta, Kalendarz, Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Teams, Whiteboard, To Do, Zdjęcia, Microsoft Store, Eksplorator plików, Spotify, Netflix, Aparat, Microsoft Solitaire Collection, Alarmy i zegar, Filmy i TV, Office, Sticky Notes, Paint, Learning Hub, Ustawienia, Pogoda, Wycinek i szkic, Rejestrator dźwięku, Muzyka Groove, Kontakty, Notatnik, Centrum opinii, Media Plan i Wiadomości. 

Lancher Windowsa 10X. 

Na samej górze launchera znajduje się wyszukiwarka, która przeszukuje zarówno Internet, jak i lokalne aplikacje i nasze pliki. Wyszukiwarka obsługuje interfejs dotykowy, klawiaturę i rysik. Poniżej jej znajduje się siatka ikon, które możemy w dowolny sposób ustawiać. Na samym dole znajduje się sekcja Polecane, w której znajdziemy najczęściej lub ostatnio używane aplikacje, pliki i witryny internetowe. Znajdzie się tam 10 rekomendacji z możliwością podsunięcia kolejnych. Pojawi się też możliwość otwarcia folderu, w którym znajduje się rekomendowany plik. 

Źródło: spidersweb