Czym jest JavaScript?

JavaScript to skryptowy język programowania zorientowany obiektowo i typowany dynamicznie. Został on opracowany przez firmę Netscape w 1995 roku. JavaScript umożliwia zastosowanie dynamicznych elementów na stronach internetowych. Pozwala użytkownikowi na interakcje ze stroną bez jej odświeżania, a aktualnie blisko 95% stron internetowych korzysta z JavaScript.

Zastosowanie

Język JavaScript charakteryzuje się szerokim zakresem zastosowań. Aktualnie język JavaScript najczęściej wykorzystujemy do projektowania i ulepszania witryn. Większość zastosowań oferowanych przez JavaScript to:

 • Walidacja formularzy,
 • Budowanie elementów nawigacyjnych,
 • Tworzenie rozbudowanych efektów, takich jak animacje albo ruch, na stronie internetowej,
 • Tworzenie pełnoprawnych aplikacji,
 • Interakcja poprzez reagowanie na zdarzenia,
 • Dodawanie na stronę efektów dźwiękowych,
 • Obliczanie rozległych działań matematycznych.

Wady i zalety JavaScript

Zalety

 • Łatwy użytek – JavaScript charakteryzuje się prostotą i intuicyjnością. Już po chwili nauki jesteśmy w stanie napisać prosty kod.
 • Różnorodność –język JavaScript można użyć prawie do każdego zadania związanego ze stroną internetową
 • Wpływ na stronę – JavaScript potrafi odciążyć serwer. Dzięki zastosowaniom tego języka możemy zredukować ilość danych przesyłanych pomiędzy stroną, a użytkownikiem.
 • Popularność – JavaScript jest jednym z popularniejszych języków na świecie. Na skutek tego powstało i dalej powstaje dużo kursów oraz poradników dotyczących tego języka.
 • Rozwój – JavaScript jest ciągle rozwijany co bezpośrednio przenosi się na jego popularność i stabilność na rynku.

Wady

 • Rozwój – Ciągły rozwój JavaScript jest plusem i minusem. Najprawdopodobniej aktualnie stosowany język rozwinie się na tyle, że JavaScript’a będzie trzeba uczyć się na nowo.
 • Interpretacja przeglądarki – Ten sam kawałek kodu JavaScript, czasami wygląda inaczej w różnych przeglądarkach. Kody napisane nawet z największą uwagą nie zawsze dają oczekiwany efekt na każdej przeglądarce.
 • Zastosowanie i wydajność – JavaScript nie nadaje się do wszystkiego. Tam gdzie liczmy na największą i najszybszą wydajność JavaScript się nie nadaje bo jest za mało wydajny. Tyczy się to również systemów czasu rzeczywistego, do którego JavaScript najzwyczajniej w świecie jest słaby.

Krótka lista bibliotek JavaScript

Czym jest biblioteka JavaScript?

Jest to narzędzie, które pozwala na łatwiejsze tworzenie aplikacji opartych na JavaScript. Kilka przykładów znajdziemy poniżej.

React.js

To jedna z najpopularniejszych bibliotek JavaScript. Jest narzędziem służącym do tworzenia interfejsów aplikacji webowych. React.js używają m.in. Facebook, Instagram, Netfilx, czy Skype.

Meteor

To biblioteka służąca do rozwoju kompletnych aplikacji webowych, mobilnych i desktopowych. Ułatwia tworzenie aplikacji internetowych od zera. Meteor wykorzystują takie firmy jak Ikea, czy Mazda.

Backbone.js

To bibliotek służąca do tworzenia aplikacji webowych na pojedynczej stronie. Backbone.js oferuje swoją przejrzystą strukturę i możliwość integracji.

Three.js

Biblioteka Three.js jest używana do tworzenia animacji na stronach internetowych. Co więcej, możemy jej użyć do tworzenia i zmiany trójwymiarowych kształtów.

Historia JavaScript

Język JavaScript opracowała firma Netscape w 1995 roku w celu zastosowania go do tworzenia stron WWW. Język ten opracował Brendan Eich, który stworzył go w przeciągu 10 dni. W 1996 roku do projektu dołączyła się Ecma International. Razem z NetScape rozpoczęli pracę nad specyfikacją JavaScript. Ze współpracy dwóch firm, w roku 1997 powstała ustandaryzowana specyfikacja języka programowania EcmaScript, która została wprowadzona na rynek.