Ransomware

Czym jest Ransomware? Ransomware to oprogramowanie blokujące dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych danych, po czym żąda zapłacenia okupu, za przywrócenie systemu lub danych do początkowego stanu. Tak właśnie działa QLocker, który zaatakował urządzenia QNAP.

QLocker dostaje się do urządzenia poprzez dziurę, którą niektórzy użytkownicy zgłaszali już listopadem 2020 roku. QNAP załatał tą dziurę dopiero w połowie kwietnia 2021 roku, po tym jak niezależni badacze ujawnili publicznie o niej informacje. QLocker działa tak, że tworzy z plików znajdujących się na NAS-ie zaszyfrowane archiwa 7zip i umieszcza plik, w którym jest napisane co się stało i jak odblokować dane. Jego twórcy wymagają od ofiary zapłacenia 0.01 Bitcoina, w zamian za odszyfrowanie danych i często jest to jedyne rozwiązanie.

Zapobieganie

Pozbycie się wirusów tego typu jest trudne, dlatego lepiej im przeciwdziałać. Najważniejszą rzeczą jest zmiana hasła na takie uznawane za bardzo silne. Potem należy zaktualizować wybrane aplikacje(Multimedia Console, Hybrid Backup Sync i Media Streaming Add-on) do najnowszej dostępnej wersji. Następna rzecz to aktualizacja Malware Removera, do najnowszej wersji i zeskanowanie nim plików. Jednak najlepszym sposobem na ochronę danych przed takimi wirusami jest stworzenie kopii danych na dysku nie podłączonego do żadnej sieci.

Taki atak jest przestrogą dla osób stawiających wygodę na pierwszym miejscu i nie martwiących się o zabezpieczanie danych. Należy pamiętać, że na pierwszym miejscu stawiamy na bezpieczeństwo, a dopiero potem na wygodę i wtedy jest duża szansa, że takie wirusy nie sprawią nam większego problemu.