Czym jest Chia?

Chia Network to firma założona w 2017 roku, pracująca nad stworzeniem ulepszonej platformy blockchain i inteligentnej platformy transakcyjnej. Chia korzysta z nowego algorytmu konsensusu nazwanego dowodem czasu i przestrzeni.

Dowód Czasu i Przestrzeni

Nowy algorytm konsensusu został stworzony przez  Brama Cohena, czyli twórcę BitTorrent. Dowód czasu i przestrzenii zastępuje potrzebujący dużej ilości energii dowód pracy, wykorzystywany np. przez Bitcoina. Ta technika kryptograficzna działa na zasadzie “zasiewania” wolnej przestrzeni dysku twardego, instalując oprogramowanie, które przechowuje na nim zbiór numerów kryptograficznych, przez nieokreślony czas. 

Strategia Chia

Firma Chia Network stworzyła nową technikę kryptograficzną z wiarą, że to programiści nadal będą kierować branżą blockchain. Chia chce również złagodzić problem zużywania ogromnych ilości energii elektrycznej i chce żeby ich kryptowaluta była sprawiedliwa i przyjazna dla środowiska. Kryptowaluta do kupna i sprzedaży ma wejść 3 maja 2021 roku.

Dyski HDD/SSD

Niestety przez działania Chia Network w najbliższym czasie ceny dysków twardych mogą pójść w górę, tak samo jak było to przy okazji kart graficznych, przy wydobywaniu kryptowalut opierających się na dowodzie pracy.