Klonowanie dysku to przeniesienie całego systemu operacyjnego, plików i programów bez konieczności ich konfigurowania, na inny dysk. Zarówno partycja źródłowa, jak i docelowa będą identyczne. 

Po co wykonywać klonowanie? 

Klonowanie dysku wykonuje się najczęściej, gdy chcemy przenieść całą zawartość komputera wraz z systemem operacyjnym na nowy, szybszy lub większy dysk.

Innym powodem może być chęć posiadania backupu na wypadek awarii np.: jeśli dojdzie do uszkodzenia dysku twardego w komputerze lub zapisanych na nim danych, możemy łatwo i bezpiecznie odzyskać całą jego zawartość. 

Czego użyć do klonowania?

Programy których można użyć do klonowania to np.: 

  • AOMEI Backupper Standard. 
  • Kreator partycji MiniTool. 
  • Macrium Reflect. 
  • Acronis True Image 2020. 
  • EaseUS ToDo Backup. 
  • Clonezilla. 
  • Oprogramowanie Paragon Hard Disk Manager. 
  • Obraz dysku O&O. 

Jak sklonować dysk? 

Klonowanie powinno być poprzedzone skanowaniem i czyszczeniem dysku za pomocą odpowiedniego autoryzowanego narzędzia systemowego, gdyż klonując dysk możemy też sklonować wirusa, który się na nim znajduje. 

Zanim zaczniemy klonowanie dysku, warto upewnić się, że stary i nowy dysk mają ten sam system partycji (GPT lub MBR). Nowszym standardem jest GPT, niewykluczone zatem, że nowy dysk będzie w taki wyposażony. 

Aby wykonać operację klonowania, trzeba podłączyć drugi dysk do laptopa lub komputera, którego dysk klonujemy. Jeśli komputer ma tylko jedno gniazdo na dysk, to zazwyczaj podłącza się drugi dysk za pomocą kabla połączeniowego SATA-USB. Jeśli komputer ma drugie gniazdo, to można zainstalować docelowy dysk w komputerze. Potem wystarczy użyć odpowiedniego programu. Sam proces może trochę zająć dlatego też odradza się odłączanie komputera od prądu.

Jest jeszcze druga opcja, która jest trochę łatwiejsza. Można sklonować dysk za pomocą stacjii dysków. Stacja umożliwia proste tworzenie kopii danych pomiędzy dyskami, w trybie offline, poprzez naciśnięcie przycisku na obudowie. Klonowanie offline odbywa się bez udziału komputera. Diody sygnalizacyjne znajdujące się na froncie stacji informują o postępie oraz zakończeniu procesu. 

Podsumowanie  

Podsumowując klonowanie dysku to dobry sposób na przeniesienie całego systemu i plików bez konieczności ponownej konfiguracji czegokolwiek.