Zdarza się, że podczas pracy zabraknie prądu w takim wypadku praca staje się mocno utrudniona ze względu, że nie wszystkie urządzenia posiadają własną baterie tak jak laptopy i mogą działać przez kilka godzin. Nawet jeśli laptop może pracować to drukarka lub dostęp do internetu może być ograniczony. W takim wypadku pojawia się UPS, czyli zasilacz awaryjny który, staje się baterią dla urządzeń nie posiadających ich. 

Gdzie UPS znajdzie zastosowanie 

Nasza bateria znajdzie zastosowanie ochronne sprzętu, ponieważ przechodzący przez nasz awaryjny zasilacz prąd jest przez niego stabilizowany a sam UPS chroni przed przepięciami nasze sprzęty dodatkowo jego głównym aspektem jest podawanie energii, gdy nie ma jej w budynku lub gdy następuje chwilowe przerwanie zasilania. Po co jest to potrzebne, gdy w firmie zabraknie prądu chociaż by na chwilę cały sprzęt, który nie ma własnego zasilania wyłącza się i resetuje, jeśli firma posiad sporych rozmiarów serwer bardzo rozbudowany jego pełna sprawność po takim incydencie może być niska a czas aktywowania i ustabilizowania wszystkich usług może zająć nawet kilka godzin. Jeśli firma ma zarabiać musi pracować jednak, jeśli zabraknie prądu, wysypie się drukarka, monitoring, kasa lub serwer, na którym są przechowywane dane w firmie i uniemożliwi to pracę może to spowodować utratę zarobków. 

Co warto rozważyć w przypadku wyboru UPS

W ofertach producentów i dystrybutorów nie brakuje wysokiej jakości systemów zasilania gwarantowanego. Pozostaje pytanie, jak dobrać sprzęt klientowi, żeby najlepiej spełniał jego potrzeby. 

  • Koszty rozwiązania im bardziej złożona będzie architektura tym większa będzie zarówno początkowa inwestycja jak i całkowity koszt systemu nie tylko w pierwszej fazie projektu, ale także podczas całego cyklu życiowego systemu. 
  • Dostępności i niezawodność na ile powinien być zawodny system? Czy dopuszczalne jest powstanie pojedynczego punktu awarii kosztem niższej ceny czy awarii w danym środowisku jest nie dopuszczalna nie do przyjęcia w taki przypadku rozwiązanie będą drożały. Czy części zamienne są łatwo dostępne czy są drogie czy trzeba je sprowadzać z daleka. 
  • Rozbudowa systemu jaki jest spodziewany rozwój środowiska informatycznego, czy w przyszłości pojawi się większa ilość urządzeń czy rozwój informatyczny będzie mały i nie będzie wymagał modernizacji, aby zasilić cały wymagany sprzęt. 
  • Modularność kwestia związana z poprzednim punktem, ale wydzielona ze względu na znaczenie tej architektury. Czy będzie potrzebne rozwiązanie modularne w celu rozbudowy czy rozbudowa będzie na tyle obszerna, że będzie potrzebne o wiele więcej sprzętu.
  • Serwis i utrzymanie, gdy zostanie wybrany i wdrożony powinien być utrzymywany w optymalnej kondycji. Prace serwisowe powinny być przeprowadzane regularnie w regularnych odstępach czasowych, aby zapewnić optymalną kondycje sprzętom i nie zawodność. 
  • Profil obciążeń czy, zabezpieczanych będzie kilka dużych systemu czy rozproszonych w kilku budynkach małe urządzenia. Jaką autonomię będzie musiał posiadać poszczególny UPS. Jakie szczytowej mocy można się spodziewać. 

Sprawność i energooszczędność 

Postęp techniczny doprowadził do dużej poprawy efektywności działania UPS-ów. Ćwierci wieku temu sprawność najlepszych systemów wynosiła zaledwie 80 procent. Gdy zaczęły się pojawiać kolejne coraz szybciej przełączające się urządzenia wydajność skoczyła do 90 procent. Obecnie producenci wprowadzają na rynek liczne modele o największej jak to możliwe wydajności wynoszące nawet 99 procent wysoka sprawność energetyczna przekłada się na obniżenia kosztów eksploatacji sprzętu i chłodzenia systemu. W projektowaniu nowych rozwiązań zasilania projektanci dążą do optymalizacji kosztów, energooszczędności i wysokiej efektywności działania oraz bezawaryjności i możliwości łatwej wymiany podzespołów przez użytkownika. 

Podsumowanie 

Choć cena całej instalacji może być bardzo droga oraz kosztowna w utrzymaniu w zależności od potrzeb może być to rozsądne rozwiązanie, ponieważ przestój w pracy może kosztować więcej niż rozwiązanie problemu systemem UPS.