O inteligentnych domach każdy słyszał, ale czy ktoś słyszał o inteligentnej firmie? W świecie wciąż rozwijających się technologii zdarza się, że dana technologia ma więcej zastosowań niż myślimy. Smart Home bardzo się rozwinął przez ten czas i nie oferuje już tylko kontrolowania rolet i bram garażowych przez co zyskał szereg zastosowań w wielu częściach naszego życia dzięki przyśpieszaniu i usprawnianiu oraz upraszczaniu naszych czynności nie tylko znajdzie zastosowanie w domu, ale i też w firmie. 

Czym jest smart home   

Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć jest to nic innego jak automatyzacja naszych podstawowych czynności takich jak zapalanie świateł otwieranie bramy, kontrolowanie termostatu, rolet a nawet ekspresu do kawy z poziomu aplikacji w telefonie lub asystentów wbudowanych w nich takich jak Alexa, Siri czy Asystent gogle. Można też ustawić danego asystenta w domu i bez potrzeby posiadania telefonu kazać mu wykonać daną czynność jest to bardzo wygodne daje nam to możliwość zajęcia się ważnymi dla nas sprawami lub odpoczynkiem bez konieczności wykonywania dodatkowych zajmujących nasz cenny czas prostych czynności.

Najpopularniejsze aplikacje smart home 

Aby dało się korzystać z pełnego potencjału smart home potrzebna jest aplikacja a jest ich wiele, dlatego przedstawię trzy najpopularniejsze. Wszystkie te trzy aplikacje posiadają największe gammy sprzętu do podpięcia i najbardziej zaawansowane opcje konfiguracji sprzętu. 

Apple HomeKit 

Aplikacja zintegrowana z systemem iOS, umożliwiająca kontrolę urządzeń HomeKit, takich jak żarówki, termostaty, zamek drzwi i inne, za pomocą urządzeń Apple, takich jak iPhone czy iPad. 

Google Home: 

Aplikacja do obsługi urządzeń z ekosystemu Google, takich jak głośniki Google Home, żarówki Google Nest, termostaty Nest itp. 

Amazon Alexa: 

Aplikacja towarzysząca asystentowi głosowemu Alexa, która umożliwia zarządzanie urządzeniami kompatybilnymi z Amazon Alexa, takimi jak głośniki Echo, zamki Smart Lock itp. 

Co potrafi technologia inteligentnego domu 

W większości, jeśli ktoś słyszy słowo smart home zapewne kojarzy mu się to z kontrolą świateł nic bardziej mylnego jednak technologia ta ma o wiele większe zastosowanie zaczynając właśnie od kontroli nad oświetleniem pozwalające sterować światłem z dowolnego miejsca za pomocą smartfona oraz automatycznie dostosowywać intensywności światła w zależności od pory dnia lub obecności. Innym zastosowaniem naszego inteligentnego domu jest opcja ogrzewania wentylacji i klimatyzacji naszego domu automatycznie regulacja temperatury w domu zgodnie z harmonogramem lub warunkami pogodowymi. Smart Home jest nam w stanie zapewnić bezpieczeństwo poprzez kamery monitoringu i czujniki ruchu lub systemy alarmowe i czujniki dymu z funkcją powiadomień, które za alarmują nasz telefon, jeśli dojdzie do nie chcianego incydentu. Smart Home rozwiąże tęż problem z zużyciem energii dzięki monitorowaniu energii elektrycznej i cieplnej oraz automatycznemu wyłączaniu urządzeń, gdy nie są używane. Nie można też zapomnieć o automatycznych żaluzja i roletach czy bramie garażowej otwieranej z poziomu naszego podręcznego urządzenia. W rozrywce też znajdziemy zastosowanie na przykład systemy audio i wideo, które można integrować i sterować z jednego interfejsu. Na deser kuchnia jak i łazienka a dokładnie sprzęt AGD ze zdalnym sterowaniem, czyli lodówki monitorujące ilość jedzenia piekarniki i kuchenki z zdalną opcją włączenia inteligentny ekspres do kawy ze zdalnymi możliwościami i opcją programowania system sterowania podgrzewaczami i inteligentne lustra.

Gdzie Smart Home znajdzie zastosowanie w firmie 

Jeśli już wiadomo co oferuje nasz inteligentny dom to jakie aspekty mogą zostać zastosowane w firmie. W dużych firmach nie każdy ma dostęp wszędzie a często do aktywacji jest potrzebny kod lub karta dzięki technologii smart Home można posiadać dostęp bez karty lub pamiętania kodu wystarczy sam telefon. Firma dzięki zastosowaniu Smart Home może oszczędzać energię poprzez monitorowanie zużycia i regulowanie temperatury i energii elektrycznej w biurze lub przy zastosowaniu automatycznego wyłączania urządzeń, gdy nie są używane. Systemy pożarowe informujące dodatkowo alertem w telefonie o konieczności opuszczenia budynku z powodu pożaru lub innych nieszczęśliwych wypadków monitorowanie i informowanie o nieupoważnionym wstępie dzięki inteligentnemu monitoringowi. Zdalnie sterowany system audio i wideo do prezentacji i spotkań, które mogą być zdalnie sterowane.

Podsumowanie 

Smart Home to dobre rozwiązanie zarówno dla domów jak i dla firm zapewniające komfort oszczędność. Dzięki zastosowaniu inteligentnych rozwiązań takich jak monitoring lub czujniki czadu z opcją informowania elektronicznego zwiększamy poziom bezpieczeństwa pracy i zapewniamy poczucie bezpieczeństwa. Automatyczne systemy ogrzewania i klimatyzowania pozwalają na całodobowe utrzymanie odpowiednich warunków pracy oraz w godzinach nocnych oszczędzanie energii to świetne rozwiązanie dla domu jak i dla firmy.