Oprogramowanie do monitorowania, wykrywania oraz diagnozowania sieci i aplikacji. Pozwala na zarządzanie wszystkimi urządzeniami posiadającymi adres IP, czyli własny nie powtarzalny numer w swojej sieci pomagający identyfikować urządzenie pozwala na rozwiązywanie problemów z wydajnością, a tym samym zapobiegając awariom.

W jaki sposób? 

Aby z łatwością analizować sieć lub aplikacje warto posiadać odpowiednie do tego oprogramowanie dzięki oprogramowaniu jesteśmy w stanie przekopiowywać aplikacje lub sieć w celu pozyskania przydatnych informacji taki jak przepływ sieci, analiza i monitorowanie ruchu w przepływającego przez daną sieć lub jej segment. Takie narzędzie może zoptymalizować pracę osoby z środowiska IT dzięki wskazaniu miejsca tworzenia się problemów z prędkościami lub tworzeniem się zatorów uniemożliwiających normalną pracę. Dzięki wskazaniu miejsca można z łatwością wymienić urządzenie lub zoptymalizować aplikację. 

Jakie korzyści niesie ze sobą monitorowanie sieci 

Dobra widoczność sieci pomaga administratorom i specjalistą do spraw bezpieczeństwa rozwiązywać problemy z wydajnością identyfikować usługi lub zasoby, wykrywać anomalie i chronić infrastrukturę przed zagrożeniami, takimi jak złośliwe oprogramowanie wyciek danych lub inne niebezpieczeństwa. 

Aplikacje do monitorowania sieci 

Aby w prosty sposób weryfikować, czy sieć jest przeciążona można wykorzystać aplikację taką jak od firmy Progress o nazwie WhatsUp Gold która monitoruje sieć i pozwala nią zarządzać oraz pozwala na zbieranie logów, analizę statystyk flowowych jak i monitoring aplikacji aplikacja firmy progres daje możliwość stworzenia przejrzystej mapy sieci nałożnia na plan lokalny z opcją przechodzenia do szczegółów. Dodatkowo firma Progress posiada aplikację współdziałającą z programem WhatsUp Gold służąca do rozładowywania sieci nazywa się Flowmon Collector Zbieranie przechowywanie i analiza danych o folowach z load balencerów czyli urządzenie rozdzielające pracę innym urządzeniom, przełączników, routerów. Zaawansowane narzędzie analityczne umożliwia wizualizację danych oraz ich wygodne filtrowanie. Jeśli nie chcemy brać rozwiązania firmy Progress możemy wybrać firmę Exinda posiada aplikację Network Orchestrator monitoruje on w czasie rzeczywistym sieć oraz aplikacje zmniejsza przeciążenie sieci oraz optymalizuje wydajność aplikacji dzięki ciągłemu monitorowaniu i wykrywaniu anomalii program od firmy Exinda działa bardzo podobnie jak od firmy Progress jednak nie posiada wizualizacji sieci oraz jest tańszy niż produkt firmy Progress. 

Podsumowanie 

Choć nie wymagane jest posiadanie monitoringu sieci i aplikacji ułatwia ona pracę w branży IT, ponieważ osoba administrująca sieć nie musi sama szukać miejsca, w którym znajduje się problem co może okazać się czasochłonne oraz problematyczne, jeśli sieć jest wielka. Jednak posiadanie takiej aplikacji polepszy jakość usług a nawet powinna je przyśpieszyć i zminimalizować ilość awarii do minimum co jest dobrym rozwiązaniem problemu dla każdego przedsiębiorstwa.