Kraszewskiego 12, Poznań
618470202

Chmury internetowe

Chmury internetowe

Czym jest chmura?

Chmura jest tak naprawdę wirtualnym dyskiem przenośnym. Nasze dane, które przesyłamy do chmur zostają wysłane do serwerów usługodawcy. Do chmury i naszych danych na niej pozostawionych mamy nieprzerwany dostęp. Nie musimy się martwić, że nasz dysk się zepsuje, ktoś go ukradnie, albo że go gdzieś zgubimy. 

Zalety chmur internetowych

Jak każda usługa, chmury mają swoje zalety, a są to:

  • Dostęp – do naszych danych mamy dostęp z każdego miejsca na Ziemi. Nie ważne czy to telefon, tablet czy komputer, na wszystkich tych urządzeniach mamy dostęp do naszej chmury.
  • Miejsce – usługodawcy chmur często oferują nieograniczone miejsce, oczywiście przy wybraniu odpowiedniego planu.
  • Wygoda – korzystając z chmury nie musimy martwić się o utratę naszych danych z takich powodów jak np. uszkodzenie dysku, czy jego zgubienie.

Wady chmur internetowych

Oczywiście chmury mają również swoje wady:

  • Bezpieczeństwo – trzeba mieć na uwadze, że firmy przechowują nasze dane na swoich serwerach, które są narażone na ataki hakerskie.
  • Opłacalność – opłaty za dysk sieciowy często nie są małe i musimy stwierdzić, czy rzeczywiście opłaca się nam go używać.
  • Prywatność – nasze dane przechowywane są na serwerach usługodawcy i akceptując regulamin i politykę prywatności danej firmy, musimy wiedzieć, że właściciel usługi ma wgląd do naszych plików i jeżeli chcemy zachować prywatność nie jest to do końca najlepszy sposób na ich przechowywanie.

Z jakich chmur korzystać?

Na rynku mamy wielu usługodawców. Ich oferty się różnią, niektóre są lepsze, a niektóre gorsze. Najpopularniejsi usługodawcy to Google, ze swoim Google Drive, Microsoft ze swoim OneDrive, DropBox, Apple z iCloud Drive, czy Amazon z Amazon Photos Storage.

To jeszcze nie wszyscy usługodawcy, a widzimy, że jest w czym przebierać. Patrząc pod kątem darmowego miejsca w chmurze wśród podanych przykładów wygrywa Google Drive, który ma, aż 15GB miejsca na dane. Ale tak naprawdę nie miejsce jest najważniejsze tylko wygoda. Zależnie jakiej usługi potrzebuje użytkownik, dobry wybór będzie się różnił. Dla użytkowników Apple najlepszym wyborem może okazać się iCloud Drive, dla użytkowników Office 365, OneDrive, a idealną chmurą dla firmy może okazać się Dropbox.

Podsumowanie

Chmury mają swoje wady i zalety z jednej  strony oferują dużo miejsca, mamy wygodę użytku i dostęp z każdego miejsca na Ziemi. Z drugiej strony należy zastanowić się czy jest to dla nas opłacalne, czy odpowiada nam polityka prywatności i czy chcemy narażać się na ataki ze strony hakerów. Przy wyborze chmury należy porządnie się zastanowić i wybrać taką ofertę, która nam odpowiada. Ofert jest wiele więc mamy w czym przebierać.

Related Posts
Leave a Reply