Kraszewskiego 12, Poznań
618470202

Czym jest DDoS?

Czym jest DDoS?

Bezpieczne korzystanie z Internetu to podstawa, jednak nawet jeśli w pełni dbasz o bezpieczeństwo swoje i swojej firmy to nie znaczy, że nic ci nie grozi. Ostatnio najpopularniejszymi atakami jakimi posługują się hakerzy, są ataki DDoS, które skutecznie narażają twoją firmę na starty. 

Czym jest atak DDoS?

Jest to najczęściej stosowany atak hackerski mogący trwać parę dni, a czasami nawet tygodni, który ma na celu zużycie zasobów twojego serwera przez co uniemożliwi działanie twojej strony internetowej, przez co potencjalni klienci nie będą w stanie na nią wejść. Ma to na celu najczęściej wymuszenie okupu w zamian za przerwanie bądź zaprzestanie ataku.

Na czym on polega? 

Atak ten przeprowadzany jest z komputerów, do których haker wcześniej zyskał dostęp przy pomocy wirusów komputerowych, takich jak trojan, przez co właściciele tych komputerów często nawet nie wiedzą, że ktoś wykorzystuje ich komputer do swoich celów. Haker zdalnie ze wszystkich przejętych komputerów, które znajdują się w wielu miejscach, atakują stronę fałszywie próbując skorzystać z jej usług. Strona ta próbując odpowiedzieć tym komputerom zużywa zasoby, takie jak pamięć czy pasmo sieciowe, które w wyniku zbyt dużej ilości takich żądań wszystkie zasoby serwera zużywają się co powoduje zawieszenie strony internetowej. 

DDoS jako odwrócenie uwagi 

Czasami atak ten to coś więcej niż próba wymuszenia okupu. W momencie ataku większość pracowników zajęta jest próbą przywrócenia wszystkiego do porządku dziennego, a sam DDoS tak naprawdę służy do zamaskowania dedykowanych kanałów przesyłania informacji, pozwala to na obejście statycznych sposobów monitorowania sieci, co pozwala hakerowi na zdobycie poufnych danych oraz łatwe wgranie wirusa komputerowego bądź złośliwego oprogramowania.

Jak się przed nim chronić? 

Najczęstszym rozwiązaniem jest rozmieszczenie serwerów z dala od siebie i w razie ataku wgrać kopię strony na inny serwer oraz zmienić adres DNS, jest to znacznie bezpieczniejsze niż posiadanie wszystkich serwerów w jednym miejscu. Należy szczególnie mocno zadbać o bezpieczeństwo serwera DNS, gdyż jeśli on zostanie przejęty przez hakera, będzie on mógł wielokrotnie wzmocnić atak. Jednak sposób ten nie daje gwarancji bezpieczeństwa i można go obejść, więc jaki jest sposób na skuteczną ochronę? Jednym ze sposobów jest wykupienie usługi Scrubbing Center, polega ona na przekierowaniu próby wejścia na serwer najpierw na siebie, gdzie zapytanie zostaje poddane analizie, w ten sposób jest w stanie wykryć, co jest realną próbą wejścia, a co fałszywą, wszystkie podejrzane próby wtargnięcia zostają odrzucone. Usługa ta działa przez cały czas 24/7 i jest prawie całkowicie zautomatyzowana.

DDoS to przestępstwo

Zdarza się, że ludzie wykupują atak DDoS, spowodowanie takiego ataku podlega karze od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, twórcy programów stworzonych do przeprowadzenia ataku DDoS także jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności nawet do 3 lat.

Podsumowanie

Jeżeli praca twojej firmy jest uzależniona od działania strony internetowej, warto zadbać o ochronę przed DDoS, gdyż w dzisiejszych czasach atak ten nie jest żadną rzadkością, a szkody jakie może wyrządzić mogą być naprawdę wysokie, a przywrócenie pełnej działalności systemu może potrwać nawet kilka dni. 

Related Posts
Leave a Reply