DrayTek
- Home
- DrayTek
DrayTek jest wiodącym producentem sprzętu sieciowego, który od roku 1997 dostarcza na światowe rynki zaawansowane, niezawodne i stabilne rozwiązania, które z powodzeniem sprawdzają się w firmach o różnej wielkości.
Oferta zawiera szeroki wachlarz produktów, począwszy od routerów Ethernet, ADSL/VDSL, LTE, VPN, Firewall, poprzez bezprzewodowe punkty dostępowe, aż po zarządzalne przełączniki PoE.Stale rozwijana platforma ACS pozwala natomiast integratorom na centralne i łatwe zarządzanie rozległymi sieciami opartymi na urządzeniach Vigor.
Produkty
• Rutery
• Access pointy
• Switche
• Oprogramowania do zarządzania siecią
Funkcjonalność
• Backup WAN
Routery Vigor wspierają kilka różnych interfejsów WAN, które umożliwiają dostęp do Internetu z wykorzystaniem różnych technologii.
Opcja Failover umożliwia uruchomienie łącza zapasowego w przypadku awarii łącza podstawowego.
• VLANy / podsieci LAN
Wirtualna sieć LAN („VLAN”) to metoda segmentowania różnych urządzeń w zależności od ich lokalizacji, funkcji lub bezpieczeństwa. Na przykład możesz wyodrębnić działy w firmach (handel, księgowość, logistyka) lub oddzielić ruch na firmowy (pracownicy, serwery, VoIP) od gości korzystających z WiFi w swojej siedzibie. Reguły ustawione dla sieci VLAN mogą określać, czy każda sieć VLAN może komunikować się z innymi, czy też nie. Sieć VLAN może być oddzielona fizycznie lub oddzielona logicznymi znacznikami (tagami).
• VPN
VPN, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje Internet do stworzenia Wirtualnej Sieci Prywatnej. Dwie odległe strony, powiedzmy, że twoje biuro w Poznaniu i Warszawie mogą przesyłać dane między sobą jakby były w jednej sieci, a w rzeczywistości dane przechodzą przez Internet. Korzystając z systemu zwanego tunelowaniem, urządzenie na każdym końcu szyfruje i przesyła wszystkie dane przeznaczone dla strony zdalnej. Wszystkie komputery nadal działają w ich prywatnych podsieciach, które znajdują się za Firewall. Do tych komputerów nadal nie można dotrzeć ze świata zewnętrznego, z wyjątkiem tunelu VPN, który ma tylko dwa końce – jeden w biurze, a drugi w odległym biurze.
Po uzyskaniu połączenia VPN użytkownicy sieci mogą nadal normalnie uzyskiwać dostęp do Internetu (surfować po Internecie) – cały ruch internetowy przebiega swobodnie poza tunelem VPN. Możesz mieć wiele tuneli VPN, każde z nich do innej zdalnej lokalizacji. Pomimo, że dane przepływają przez publiczny Internet to jest to zaszyfrowane, dzięki czemu Twoje dane są bezpieczne.
• VPN Backup
Routery Vigor oprócz opcji wysokiej dostępności oraz WAN failover, które zapewniają dostęp do Internetu aplikacjom o znaczeniu krytycznym, wspierają funkcję VPN backup.
Opcja zapewnia zapasowy tunel VPN na wypadek awarii połączenia podstawowego spowodowanego awarią łącza po stronie urządzenia inicjującego połączenie (klienta VPN) lub po stronie urządzenia odbierającego połączenie VPN (serwer VPN).
• Sieć bezprzewodowa WiFi
Bezprzewodowa sieć LAN lub „WiFi”, jak powszechnie wiadomo, jest wszechobecna. Jest ona używana codziennie przez smartfony, laptopy, tablety, a nawet domowe multimedia, takie jak inteligentne telewizory, systemy audio i konsole do gier.
Sieć bezprzewodowa nie wymaga kabli zatem bardzo łatwo jest próbować łączyć się z siecią uprawnionym użytkownikom jak i niepożądanym. Sieć WiFi możesz zabezpieczyć stosując najsilniejsze znane metody włączając WEP/WPA/WPA2 z użyciem klucza PSK lub serwera RADIUS. Bezpieczeństwo sieci radiowej można zwiększyć poprzez kontrolę MAC-adresów stacji.
Zaimplementowany AP daje możliwość stworzenia do 4 niezależnych sieci bezprzewodowych, które możesz wykorzystać do odseparowania urządzeń z różnych działów lub stref dostępu – na przykład handl, księgowość, logistyka oraz goście.
Masz również opcję sterowania przepływem ruchu (pobieranie, wysyłanie), aby dla wskazanego SSID ograniczyć prędkość – na przykład dla dostępu gościnnego, który może być limitowany już na poziome punktu dostępowego.
• Centralne zarządzanie AP
Centralne zarządzenie AP jest wbudowane w standardowe routery DrayTek, co za tym idzie nie jest potrzebny wyspecjalizowany kontroler ani dodatkowy sprzęt, oprogramowanie, ani licencjonowanie.
W statusie urządzeń możesz już na pierwszy rzut oka zobaczyć, liczbę klientów podłączonych z każdym z twoich punktów dostępowych, przepustowości ruchu i wielu innych ważnych statystyk twojego systemu bezprzewodowego. Zawsze wiesz, co się dzieje. Możesz również wyświetlić listę wszystkich podłączonych klientów / stacji i zobaczyć, jak wygląda ich indywidualne użycie. Możesz również wyświetlić bieżący oraz historyczny wykres ruchu danego AP. Pomaga to w określeniu wąskich gardeł, wzorców użytkowania i efektywności WLAN.
Do łatwego wdrożenia systemu punktów dostępowych można wykorzystać Auto-Provisioning. Wystarczy ustawić profil WLAN zawierający wstępną konfigurację AP, dzięki czemu po dodaniu dowolnego nowego punktu dostępowego, może on automatycznie pobiera konfigurację z kontrolera.
• PoE (Power over Ethernet)
PoE pozwala na korzystanie z pojedynczego przewodu do transmisji danych oraz energii, dzięki czemu rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić pieniądze na zakup i przeciąganie dodatkowych kabli zasilających do urządzeń sieciowych takich jak punkty dostępowe, telefony IP oraz kamery IP.
PoE umożliwia montowanie urządzeń w miejscach, gdzie instalacja gniazdka elektrycznego byłaby niemożliwa. Jest to szczególnie istotne w przypadku AP, które często umieszcza się pod podwieszanym sufitem.