Kraszewskiego 12, Poznań
618470202

Sprawdź swój stan komputera !

Sprawdź swój stan komputera !

Jak Sprawdzić stan komputera i naprawić problemy ? 

Korzystając z jakiegokolwiek systemu operacyjnego, prędzej czy później wystąpią problemy. Mogą one przybierać różną postać, ale chyba najgorsza jest ta, w której nie wiemy, o co chodzi. Gdy zauważymy niepokojące objawy, zaczynamy szukać rozwiązania. Dobrą informacją jest to, że Windows 10 potrafi zdiagnozować wiele typowych problemów i podsunąć nam gotowe rozwiązania. Naprawianie tych problemów można w zasadzie przeklikać. Zobaczcie, jak to zrobić. 

Sprawdzamy raport kondycji naszego urządzenia 

  • Otwieramy menu Start i wprowadzamy frazę Zabezpieczenia Windows (lub w starszych wersjach systemu Windows Defender Security Center). Wybieramy pierwszy wynik wyszukiwania. 
  • Otworzy się okno aplikacji Zabezpieczenia Windows. W menu po lewej stronie klikamy zakładkę Wydajność i kondycja urządzenia. 
 Raport kondycji. Składa się ona z kilku punktów, przy czym nie wszystkie muszą być widoczne na każdym urządzeniu: 
  • Pojemność magazynu: sprawdza dostępne miejsce na dysku i wyświetla alert. 
  • Aplikacje i oprogramowanie: raportuje o problemach z aplikacjami i innym oprogramowaniem. Jeżeli aplikacja wymaga naszej uwagi, np. nie zainstalowała się poprawnie, wówczas zobaczymy alert z rekomendowanymi rozwiązaniami. 
  • Usługa Czas systemu Windows: jeżeli komputer pokazuje nieprawidłowy czas, a usługa synchronizacji czasu jest wyłączona, pojawi się opcja włączenie i synchronizacji czasu. 
  • Sterownik urządzenia: sprawdza sterowniki zainstalowane na tym urządzeniu i czy działają zgodnie z urządzeniem 
  • Żywotność baterii: punkt ten zobaczą użytkownicy laptopów.  
  Okazuje się, że wspomniana wcześniej usługa synchronizacji zegara jest wyłączona. Może to sprawić, że ważne aktualizacje zabezpieczeń mogą nie zostać pobrane prawidłowo. Jak rozwiązać ten problem? Po prostu klikamy przycisk Włącz i zezwalamy aplikacji na wprowadzenie zmian (przycisk Tak). Problem rozwiązany. 

Rozpoczęcie od nowa 

Na dole strony Wydajność i kondycja urządzenia znajduję się jeszcze sekcja Rozpoczęcie od nowa. Zawarta w niej funkcja pozwala przywrócić czystą instalację aktualnej wersji Windows z zachowaniem naszych osobistych plików i niektórych ustawień. Jeżeli wpadliśmy w poważne tarapaty, może to być przedostatnia deska ratunku – ostatnią jest już format partycji systemowej i czysta instalacja Windows 10 z nośnika. Jeśli chcemy z tej opcji skorzystać, na samym dole sekcji klikamy napis Informacje dodatkowe.  Po zapoznaniu się z opisem możemy przywrócić system do czystej wersji, klikając Rozpocznij. Jest to opcja nieco mniej radykalna od formatu, a na pewno wygodniejsza.  Źródło : CentrumXP.pl 
Related Posts
Leave a Reply